Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Карикатуристи од Македонија наградени на фестивалот „Дикако 2012“ во Јужна Кореја

А1он
Македонските карикатуристи Блаже Докуле, Мирослав Ѓоргиевски и Златко Крстевски освоија вредни признанија и награди на 21-от Интернационален фестивал на карикатура „Дикако 2012“ што се одржа
Култура

Хуманитарен концерт на Танец и претства на Театарот комедија за Трескавец

А1он
Продадени се влезниците за хуманитарниот концерт на Танец кој вечер ќе се оджи во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, а средствата ќе бидат
Култура

Проектот „Култема“ на Интернационалниот саем за туризам во Белград

А1он
Проектот „Култема” – Културната вредност во интерес на одржливото територијално управување и маркетинг ќе биде претставен на Интернационалниот саем за туризам во Белград, каде  денеска и
Култура

Изложба „Вевчански видувања“ во Софија

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff] Ретроспективна изложба на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ вечерва ќе биде отворена во Културно-информативниот Центар на Република Македонија во Софија, Бугарија.
Култура

Македоснка компанија работеше на три од петте номинирани филма за оскар

А1он
Македонската компанија за визуелни ефекти и анимација ФХ3Х соработуваше во три од пет филма кои годинава се номинирани за најпосакуваната статуетка кај филмските работници на
Култура

Доделувањето на Оскарите, во знак на филмската музика

А1он
[staff name=”Елена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Судејќи според најавите на продуцентите, 85-тото доделување на Оскари, кое е закажано за 24-ти февруари ќе биде во знак на музика и
Култура

Целосна конзервација на светилиштето на Кокино

А1он
[staff name=”Елена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Кумановскиот Музеј ќе преземе засилени активности со кои би требало годинава, целосно да се заврши конзервацијата на светилиштето и ѕидот кој го
Култура

Промовирана Спомен-собата со значајни предмети и признанија на Танец

А1он
Спомен-соба во која се изложени значајни предмети, фотографии и признанија кои НУ Танец ги добила во текот на нејзината повеќедецениска активност беше промовирана денеска во присуство