Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Врачување на наградата „Актер на годината“ на „Дневник“

А1он
Редакцијата на весникот „Дневник“ вечер во Македонскиот народен театар ќе му ја врачи наградата  „Актер на годината“ за 2012-та на Петар Горко за улогата на Хенри Шести во
Култура

Дигитална едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“

А1он
Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовирана дигиталната едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата. Станува збор за
Култура

Хуманитарен концерт на Драган Даутовски за обнова на Трескавец

А1он
Виртуозот на народни инструменти Драган Даутовски задутре во Центарот за култура „Марко Цепенков” во Прилеп ќе одржи хуманитарен концерт. Приходот ќе биде наменет зз обнова
Култура

Виртуозот на гитара Кривокапиќ со Македонската филхармонија

А1он
Македонската филхармонија во четврток вечер ќе го одржи концертот „Фантазија за еден џентлмен“ под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар. Како солист ќе настапи гитаристот Горан Кривокапиќ. Кривокапиќ доаѓа
Култура

Митрикески избира локации во Преспа за снимање на новиот филм

А1он
Режисерот Антонио Митрикески заедно со полскиот директор на фотографија Јарек Шода беа да ги разгледаат локациите на крајбрежјето на Преспанското Езеро, каде од 20 мај
Култура

50 години од говорот „Имам сон“ на Мартин Лутер Кинг

А1он
Под покровителство на Амбасадата на САД во Скопје денеска во кино „Милениум“ ќе бидат доделени наградите за најдобар есеј по повод јубилејот – 50 години од славниот
Култура

Гран-при на „Мал битолски Монмартр“ за училиштето Спишска Бела од Словачка

А1он
Меѓународното стручно жири за годинашната меѓународна ликовна манифестација „Мал битолски Монмартр“ соопшти дека наградата Гран-при за 2013 година е доделена на учениците од основното уметничко