Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Добитникот на наградата за најдобар актер на Берлинскиот фестивал повторно собира старо железо

А1он
Назиф Муиќ, откако ја доби наградата „Сребрена мечка“ за најдобар актер на Берлинскиот филмски фестивал се врати во Босна и Херцеговина и продолжи да си
Култура

Хосе Емилио Пачеко годинaшен лауреат на СВП

А1он
Хосе Емилио Пачеко, еден од најзначајните и највлијателните мексикански посети, е добитник на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката ја донесе Управниот одбор на манифестацијата „Струшки
Култура

Емир Кустурица поднесе оставка од директорското место во природниот парк „Мокра Гора“

А1он
 Директорот на „Мокра гора“ Емир Кустурица поднел оставка на позицијата генерален директор на овој природен парк, соопштуваат денешните белградски весници. Тој тоа го сторил откако
Култура

Пијанистката Авдеева ќе настапи со Македонската филхармонија

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе се претстави со првиот концерт од циклусот „ЛАУРЕАТИ“ во оваа концертна сезона. Под диригентската палка на Гвидо Јоханес Румштад ќе настапи победничката
Култура

Почина диригентот Александар Лековски

А1он
Денеска во 80-тата година од животот, по кусо боледување почина истакнатиот македонски диригент и композитор Александар Лековски. Лековски спаѓаше во првата генерација целосно едуцирани македонски
Култура

Актерот Трајче Ѓорѓиев награден во Бања Лука

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Македонскиот актер Трајче Ѓорѓиев ја освои наградат „Најдобро движење“ за неговата претстава-пантомима „Човекот“ на првиот Интернационален фестивал на монодрама, пантомима и кабаре
Култура

„Град на културата“ 2013 во Крива Паланка

А1он
Крива Паланка ќе биде домаќин на културната манифестација „Град на културата“ за 2013-та година, одлучи ресорсното министерство за култура. Комисијата за одржување на манифестацијата ги