Македонија

ОЈО: Осуммина од УКИМ осомничени за корупција

А1он
Осум вработени на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се осомничени за кривични дела со коруптивна природа во кои се оштетени студенти од Универзитетот, соопшти Основното
Економија

Денарски депозити со каматна стапка до 4,90%-промотивно во Охридска Банка Сосиете Женерал

А1он
Охридска Банка Сосиете Женерал воведува нова и атрактивна промоција ‒ зголемени, растечки и гарантирани каматни стапки на денарски депозити за сите оние кои ќе одлучат
Македонија

Поддршка од Нов Зеланд за Шарената револуција

А1он
Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. -Македонците од
Култура

Рациново признание за романот „Невидливи љубови“ од Владимир Јанковски

А1он
Еден од добитниците на „Рациновото признание“ за 2016 година е романот „Невидливи љубови“ од Владимир Јанковски. Наградата се доделува за прозна книга што е иновација
Спорт

Италија подобра од Финска во последната контрола пред ЕУРО 2016

А1он
Фудбалската репрезентација на Италија успешно ја заврши последната контрола пред стартот на Европското првенство во Франција. На пријателскиот натпревар одигран синоќа во Верона, Италија со
Македонија

ПЦЕР: Коце изиграва “голем домаќин“

А1он
Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР реагира на популистичкиот однос на градоначалникот Коце Трајаноски,посочувајќи дека “изиграва голем домаќин“. Подобро би било да го исчистиш
Македонија

ЦО на СДСМ го овласти раководството да го продолжи процесот за излез од политичката криза

А1он
Централниот одбор на СДСМ акламативно ги поздрави успешните политики на претседателот Зоран Заев и раководството на партијата. Централниот одбор го поздрави фактот што двата клучни