Македонија

Царовска: Во време на ВМРО-ДПМНЕ се кратеше и доцнеше социјалната помош

Министерката Мила Царовска во одговор на пратеничко прашање го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека за време на нивното владеење исплаќале 11 наместо 12 пати социјална помош секоја
Свет

Американските царини за ЕУ, Мексико и Канада стапуваат на сила од утре

Царините што САД најавија дека ќе ги воведат за увоз на алуминиум и челик од утре стапуваат на сила за Европската Унија, Канада и Мексико,
Македонија

Папата Франциско го прогласи Апостолскиот егзархат во Македонија за Епархија

Папата Франциско го воздигна во Епархија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година.
Македонија

Иванов: Решавањето на спорот со името наликува на договор меѓу Заев и Ципрас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со претседателот Ѓорге Иванов потенцира дека за решавање на спорот за името со Грција е потребно
Спорт

Баерн ги стави Видал, Тиаго, Боатенг и Бернат на трансфер листа

Баерн Минхен стави четири од неговите главни играчи на трансфер листата. Според „Билд“, се работи за Артуро Видал, Тиаго Алкантара, Џером Боатенг и Хуан Бернат.
Македонија

Владата објави оглас за вработувања за однапред одбрани лица

Кристијан Ландов
Владата отвори шест нови работни места. За плата до 50 илјади денари апликантните треба да исполнуваат посебни услови, како работно искуство до 16 години. Огласот
Македонија

(Видео) Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

Кристијан Ландов
Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го
Македонија

Најчевска: Чекам кога Фатиме како јавен обвинител ќе добие барем една вистинска пресуда против криминалците

Знам дека многумина ќе налутам, ама јас ете да си кажам. Најмногу од се мразам култ на личноста, на својот фејсбук профил напиша професорката Мирјана
Македонија

Османи молчи дали ДУИ ќе остане во коалиција со СДСМ без Законот за јазици

Потпаролот на ДУИ и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи не кажува дали неговата партија ќе коалицира со владеачката СДСМ, доколку Собранието не го излгаса
Македонија

Димушевска за нападот на полицајката: Ако е подложна на закани и притисок, нека го пријави случајот

Кристијан Ландов
Доколку полицајката Јасмина Јаначковска била подложна на закани и притисок да каже дека не била физички нападната од фунцкионерот на ДУИ, Бекир Асани, Националната мрежа