Економија

Стопанска комора: Целосно да се напушти популизмот во водењето на економските политики

А1он
Веднаш да се почне со конципирање стратегија за долгорочен економски, одржлив развој на државата, да се рационализираат робусните буџетски расходи и да се пренасочат кон
Свет

САД во 2020 година продадоа оружје во вредност од 175 милијарди долари

А1он
Продажбата на американска воена опрема за странски држави во текот на фискалната 2020 година се зголеми за 2,8 отсто, достигнувајќи 175 милијарди долари. Претходната година
Свет

Трамп ги повлекува речиси сите војници од Сомалија

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп нареди повлекување на речиси сите американски војници од Сомалија најдоцна до 15 јануари, изјавија официјални претставници. Трупите кои ќе останат во
Македонија

Ноќеска регистриран земјотрес во Скопје

А1он
Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска од жителите во Скопје. Земјотресот од телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна
Свет

Дресови на Џордан и на Обама урнаа рекорди на аукциска продажба

А1он
Дресовите на НБА супер ѕвездата Мајкл Џордан и на на поранешниот американски претседател Барак Обама достигнаа рекордни суми на аукција оргнаизирана вчера на Беверли Хилс.
Свет

Бајден: Американците нема да бидат принудени да се вакцинираат за Ковид-19

А1он
Новиот претседател на САД, Џо Бајден вели дека Американците нема да бидат принудени да ја примат вакцината за коронавирусот кога таа ќе биде достапна во
Спорт

Пандев: Се надевам дека ќе имаме голема навивачка поддршка на Европското првенство

А1он
Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев го нарече пласманот на Европското првенство „круна“ на неговата кариера и најави дека „црвено-жолтите“ со поддршка од трибините