Македонија

Со 64 гласа „за“ Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Галена Николовска-Ризвановиќ
По речиси десет часа дискусија, со по 64 гласа „за“ Собранието ги разреши министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и
Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за корупција

Галена Николовска-Ризвановиќ
Само во Белизе премиерот е и министер за финанансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски. Милошоски потенцира дека во случај
Македонија

Мицевски: Наместо да чуеме зошто се разрешени министрите слушаме како блеска владата

Галена Николовска-Ризвановиќ
Наместо да чуеме зошто се разрешени министрите, слушаме како блеска Владата, изјави координарот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната седница во Собранието
Македонија

ВИДЕО: Заев го повлече предлогот, но сака да биде министер за финансии до изборот на нов

Галена Николовска-Ризвановиќ
Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде
Македонија

Димовски: Заев го крши Законот за спречување корупција, нека достави нов предлог за избор на министри

Галена Николовска-Ризвановиќ
Илија Димовски бара точката за избор на нови членови на Влада да се тргне од дневен ред, а Зоран Заев во меѓувреме да достави нов
Македонија

Поднесено обвинение против Ел Чека

Галена Николовска-Ризвановиќ
Основното обвинителство Кичево соопшти дека поднело обвинение против „Ел Чека“ за неовластено прислушување и тонско снимање. „Обвинетиот при крајот на месец мај оваа година, од
Македонија

ВИДЕО: „Метлата“ на Заев – неуспешна шминка за лошите политики

Галена Николовска-Ризвановиќ
Најавената реконструкција во Владата не ги исполни очекувањата на граѓаните, промените се само козметички и претставуваат ротација на кадри, коментираат дел политички аналитичари откако вчера
Македонија

Заев најави средба со Мицкоски за СЈО, пописот и изборниот модел

Галена Николовска-Ризвановиќ
Премиерот Заев најави дека во текот на идната недела очекува средба со лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на која ќе го брифира за европските
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе има промена на ресори, но и нови имиња во владината реконструкција

Галена Николовска-Ризвановиќ
Премиерот Зоран Заев во недела ќе го достави до Собранието предлогот за владина реконструкција, наместо денеска како што претходно најави. Одлуките тврди тој дека веќе
Македонија

Хисни Исмаили ќе биде новиот министер за култура

Галена Николовска-Ризвановиќ
Хисни Исмаили ќе биде новиот министер за култура, потврдија партиски извори од „Алтернатива“. Од таму велат дека премиерот Заев го прифатил предлогот на Африм Гаши,