Поднесено обвинение против Ел Чека

Од:

Основното обвинителство Кичево соопшти дека поднело обвинение против „Ел Чека“ за неовластено прислушување и тонско снимање.

„Обвинетиот при крајот на месец мај оваа година, од профил на една социјална мрежа, претставувајќи се како „El Cheka” објавил повеќе тонски снимени прислушкувани телефонски разговори на повеќе лица. Со тоа обвинетиот им овозможил на корисниците на социјалната мрежа и на други неповикани лица да се запознаат со содржината на тонски снимените разговори“, наведуваат од обвинителството.

Оттаму додаваат дека во последно време зачестена е појавата на објавување неовластено прислушкувани и снимени разговори и дека Јавното обвинителство на Република Северна Македонија укажува дека секое објавување на неовластено прислушкувани разговори е кривично дело согласно член 151 став 2 од Кривичниот законик, во кој е пропишана казна затвор од 1 до 5 години за секој што ќе му овозможи на неповикано лице да се запознае со разговор или изјава која е прислушкувана или тонски снимана.

Од Јавното обвинителство нагласуваат дека ваквите појави ги следат внимателно и ќе постапат согласно своите надлежности.

Би можело да ве интересира

Објавени две „бомби“ за затворањето на А1 ТВ: Се е во тефтерчето од Горде, ќе дојде време за пари

Ана Ололовска

Нови две снимки за Заев со непознат соговорник: Сашо е спремен на договор

Ландов

Николоски во нова снимка: Тие згради се од Нефи бандитот, тоа му е дел од договорот за изборите

Ландов

И натаму се објавуваат „бомби“, Јанушев и Јанакиески договарале исклучување на лифтови и струја: Нека ги е*ат брат

А1он

Јанушев и Јанакиески договараат летови од Италија и Швајцарија „за нашите“: На „Бетон“ пушти му го тоа да плати

Кристијан Ландов

Партиски списоци во Телеком и закани од Јанушев: Tаа Даниела и тој Ратко, жими се, утре ќе ги убијам

Кристијан Ландов