Заврши минхенскиот Октоберфест, испиени 7,3 милиони литри пиво

Од:

Денеска заврши минхенскиот „Октоберфест“, најголемиот светски фестивал на пиво, чии посетители испија повеќе од седум милиони литри пиво.

Според организаторите, двонеделниот Октоберфест годинава го посетија околу 6,3 милиони луѓе и продадени се околу 7,3 милиони еднолитарски пива, што е за 200.000 литри помалку од претходната година.

Посетителите исто така изеле 129 волови и 29 телиња.

Годинава имало и помалку лекарски интервенции поврзани со алкохол, односно третирани се 600 интоксикации, 120 помалку од претходната година.

Сепак, годинава е регистриран рекорд во возење во пијана состојба: 774 пијани возачи од кои 414 биле на електрични скутери.

Би можело да ве интересира

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов

Започна „Октоберфест“, пивото поскапо од минатата година

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Горан Наумовски

Редици во Минхен пред почетокот на фестивалот на пивото – Октоберфест