(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

Од:

Непосредно пред Божиќ на аеродромот во Минхен владее хаос. Куфери се натрупани по ходниците и секој ден ги има се повеќе. Празниците допрва почнуваат, па се очекува хаосот да се зголеми.

Компанијата Aeroground од средата објавува огласи за вработување на веб-страницата на аеродромот.

„Бараме ракувачи со багаж. На аеродромот не недостасува работа, хаосот со багажот станува се подраматичен“, пишуваат германските медиуми.

Само минатата недела околу 15.000 куфери останаа зад хаосот предизвикан од силниот мраз. На тоа треба да се додаде и претпразничниот метеж – меѓу 23 декември и 8 јануари околу 11.000 авиони ќе полетаат или слетуваат. Се очекуваат 1,3 милиони патници и многу багаж.

Вработените во аеродромот известуваат дека и на двата оператори, Aeroground и Swissport Losch, им е тешко да го следат товарењето и истоварувањето од авионите.

Некои авиони полетуваат без натоварени куфери на патниците, па овие денови најверојатно ќе има непријатни изненадувања кога патниците ќе пристигнат на туристичките дестинации.

Според германските медиуми, по ходниците на аеродромот се натрупани околу 30.000 напуштени куфери – а тој број секојдневно расте. Германски медиумски инсајдер предвидува „апсолутна катастрофа“.

Би можело да ве интересира

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, сведок бил 8-годишниот син

Катерина Ѓуровски

Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Горан Наумовски

Во Германија не може да се влезе со стариот македонски пасош

Катерина Ѓуровски

32-годишен Македонец убиен во Германија, настрадал во тепачка со Еритрејци

Катерина Ѓуровски

Крај на драмата во Германија: Полицијата уапси лице по кое трагала 25 години

А1он

Полициска акција во Германија, патник во воз носи експлозив

А1он