Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Од:

На листата производи со гарантирана цена ќе влезат безалкохолните пијалоци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото, одлучи денеска Владата. Донесена е нова одлука и за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот со што Владата очекува да се намалат цените од 10 до 30 проценти, соопшти премиерот Димитар Ковачевски.

– Определивме највисока трговска маржа за овошјето и зеленчукот за сите трговци на големо е утврдена во вкупен износ од 10 проценти, а во трговијата на мало е утврдена во вкупен износ од максимални 15 отсто. Следат одлуки за намалување на увозните давачки за свежи зеленчук, ориз и портокали, лимони и мандарини и намалување на царинските ставки за млечни производи над 10 проценти. Со претходната одлука од 19 септември ја намаливме цената на овошјето и зеленчукот на 10 проценти, но министерството за економија увиде дека со намалување на маржите цената ќе се намали за 30 отсто.

Владата очекува дека со гарантирана цена на производите ќе успее да ја стабилизира инфлацијата до крајот на годината. Со септемвриските покачувања на платите и линеарното покачување на пензиите, очекуваме инфлацијата да падне на осум отсто, а кај храната на пет отсто – соопшти Ковачевски после владината седница.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Министерството на Груби е најзатворена институција, покажа истражувањето за Индексот за отвореност

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: Европската Комисија препознава солидно усогласување на нашето законодавство со европското

Горан Наумовски

Ковачевски: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел