Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Од:

Во голема акција, активисти за климата блокираа два главни германски аеродроми изутрината. Активистите почнаа да ги блокираат аеродромите во Берлин и Минхен, објавија германските медиуми.

Наводно, на северната писта на аеродромот во Минхен има неколку лица. Велат дека пред тоа ја пробиле оградата за да стигнат таму. Се наведува дека привремено е блокиран и аеродромот во Берлин, а полицијата наводно уапсила неколку активисти, а блокадата наскоро би можела да биде укината.

Би можело да ве интересира

Медведев: Може да се случи „Мајдан“ во Берлин

Трактори го окупираа центарот на Берлин

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Немири во Германија: Изгоре дом, нападната станица, 300 уапсени, повредени полицајци

А1он

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

(ВИДЕО) Големи судири меѓу полицијата и демонстрантите во арапскиот кварт во Берлин, има многу повредени

Горан Наумовски

Два молотови коктели се фрлени врз синагога во Берлин

Горан Наумовски