(ВИДЕО) Немири во Германија: Изгоре дом, нападната станица, 300 уапсени, повредени полицајци

Од:

Минатогодишното сценарио се повтори во Берлин, кога избувнаа немири во кои бунтовниците користеа петарди и ракети за огномет. Берлинската полиција извести за серија напади врз припадници на итната помош, како и врз обични граѓани.

Најмалку 15 полицајци беа повредени во напади со огномет низ градот, а околу 300 демонстранти беа уапсени, многумина поради кршење на Законот за експлозиви, пренесува Билд.

Иако полицијата го идентификуваше Нојколн, еден од 12-те берлински квартови, како најголемо жариште пред настанот, работите испаднаа поинаку. Областа пред Црвеното градско собрание на Александарплац стана место на меѓусебен конфликт. Околу 500 луѓе, претежно млади луѓе, меѓусебно се нападнале со петарди и ракети, кои ги испукале директно во толпата.

Нападнати биле и полицајци, а евидентирани се и неколку апсења. Полицијата ја растерала групата кај познатата фонтана Нептун и почнала да проверува во чија сопственост е огнометот, по што група од 200 луѓе почнале да пукаат со пиротехнички средства кон полицијата.

Немири избувнаа и во Лихтенраде, јужно предградие на Берлин. „Се шпекулира дека пукале во сè што мрда“, напиша полицијата на платформата X, порано познат како Твитер. Полициските службеници на лице место успеале да легитимираат 18 лица и кај нив пронашле нелегални пиротехнички средства. Инаку, токму во Лихтенраде на минатогодишната ноќ се случија најжестоките немири.

На „Sonnenallee“ во Нојкелн беа запалени барикади направени од дрвени палети, но полицијата набрзо ги отстрани. Полицијата ги растера противниците на Израел кои спонтано се собраа да извикуваат антиизраелски пароли. „Ова е Нојколн, Германија е на друго место“, рече еден од учесниците во немирите на новинарот на Билд.

Околу 2 часот по полноќ било погодено возило на Брза помош од пиротехничко средство, но за среќа се поминало без поголеми последици. Исто така, во Нојкелн, полицијата пронашла кеш полна со готови молотови коктели за употреба. Парчињата ткаенина веќе беа во шишињата.

Под полициска заштита, пожарникарите од Берлин изгаснаа пожар во пензионерски дом во Нојкелн. Наводно, ракетата влетала низ прозорецот. Спасувачите го извадиле жителот завиткан во термо ќебиња од зградата и им укажале на повредените кои го проголтале чадот. Во 2 часот и 15 минути пензионерите од горните катови можеа да се вратат во своите соби.

Би можело да ве интересира

Грција воведе жестоки сообраќајни казни: 1500 евра за пушење во возилото доколку во него има дете под 12 години

Орце Костов

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Нова Каледонија: Во протестите повредени се над 50 полицајци, опожарени се 50 продавници и 200 автомобили

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција

А1он

Одбележан Денот на македонската полиција

Притвор од 40 дена за македонскиот државјанин баран со меѓународна потерница уапсен во Косово