„Франкфуртер алгемајне цајтунг“: Путин фрли бомба врз Берлин

Од:

Германците треба да им бидат благодарни на руските разузнавачи бидејќи тие детално ги информирале што прават нивните офицери и политичари кога станува збор за испраќање германско оружје во Украина, цинично забележува печатот во Берлин.

„Никогаш не сме биле информирани толку детално како сега благодарение на објавувањето на пресретнатиот разговор меѓу германските офицери: ниту за можното распоредување на „Бикот“ во Украина, ниту за активностите на тамошните сојузници, ниту за она што мисли на министерот за одбрана“, пишува Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Сепак, објавувањето на прислушуваните разговори на високи офицери и нарушувањето на тајноста, за германската влада, Бундесверот и угледот на Германија како сигурен сојузник, претставува вистинска катастрофа: „Како Путин да фрли касетна бомба врз Берлин”

Сега Британците ќе се сомневаат во Германија како сојузник. Американците исто така нема да бидат среќни поради обелоденувањето на информациите за нивното присуство во Украина. Покрај тоа, нарушен е и угледот на германската канцеларка.

„Ако другите разговори со таква воена и политичка експлозивност можат толку лесно да се пресретнат, тогаш на Министерството за одбрана повеќе нема да му треба прес-служба“, заклучува FAZ.

Би можело да ве интересира

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија

Голема поплава во Русија, илјадници евакуирани

Во рускиот град Орск пукна брана, во тек е масовна евакуација на жителите

Русија: Немаме намера да влегуваме во конфликт со НАТО

Москва: Илјадници Руси потпишаа договри со војската во последните 10 дена, сакаат одмаза