(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Од:

Во Германија се одржува настан посветен на пивото Октоберфест. По повеќе од две години од борбата со вирусот Ковид-19, ова е првпат да се врати атмосферата од претходните години. Организаторите се задоволни од посетата, иако посетата не е ни блиску до онаа во 2019 година.

Бројката е значително помала од еден милион луѓе кои го посетиле фестивалот на пивото во 2019 година за време на последниот Октоберфест што се одржа пред пандемијата на коронавирус.

На социјалните мрежи се споделува клип од еден агол на фестивалот, кога се пееше популарна руска песна. Веселата атмосфера во најголемата пивница во Минхен за време на познатиот Октоберфест дополнително ја зачини и познатата руска песна „Каљинка“.

Посетителите на фестивалот и љубителите на пивото беа воодушевени кога пејачката громогласно ја испеа препознатлива руска мелодија, народот пееше, играше и аплаудираше во ритамот на песната.

Инаку, еден месец масовни протести против режимот, енергетската криза и цената Зголемувањата предизвикани од западните санкции против Русија се случуваат низ Германија, а демонстрантите веат руски знамиња како знак на бунт.

Би можело да ве интересира

26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

Започна „Октоберфест“, пивото поскапо од минатата година

(ВИДЕО) Почна „егзодусот“ од Burning Man, 64.000 луѓе во колоната

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Ѓуровски

Време е за светскиот звук дома: Музиката на светот на 14. издание на фестивалот во Битола