ВИДЕО: Вилијам и Хари го предводеа историското бдеење на внуците покрај ковчегот на Кралицата

Од:

Осумте внуци на кралицата Елизабета Втора, вклучително и принцот од Велс и војводата од Сасекс, бдееја околу нејзиниот ковчег во Вестминстерската сала.

dobivaj vesti na viber

На барање на кралот Чарлс III, принцот Хари облече воена униформа за прв пат од 2020 година.

Принцот Хари носи цивилна облека на јавни настани откако умре кралицата.

На бдеењето присуствуваа и Питер Филипс, Зара Тиндал, принцезите Беатрис и Евгениј, Лејди Луиз Виндзор и Џејмс, Виконт Северн.

Најстариот внук е Питер Филипс, на 44 години, а најмладиот е Џејмс, Виконт Северн, на 14 години.

Принцот Вилијам стоеше на чело на ковчегот на кралицата, а принцот Хари на спротивната страна. Бдеењето на внуците траело нешто помалку од 15 минути.

Во петокот вечерта, децата на кралицата, вклучувајќи го и кралот, учествуваа во слично бдение, околу 10 минути.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска