ВИДЕО: Авион со 72 патници се урна во Непал, најмалку 40 мртви

Од:

Патнички авион со најмалку 72 лица се урна и се запали на аеродромот Похара во централниот дел на Непал. Досега се извлечени 16 тела од остатоците на авионот, соопштија локалните власти, а пренесе Би-би-си.

Авион на „Јети ерлајнс“ летал од Катманду кон Покара и се урнал при слетувањето и се запалил. Портпаролот на авиокомпанијата изјави дека во моментот на несреќата во авионот имало 68 патници и четворица членови на екипажот.

Припадниците на непалската армија се на терен и им помагаат на итните служби на местото на несреќата, на аеродромот кој се наоѓа недалеку од туристичкиот град. Аеродромот е затворен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион се урна на автопат на Флорида, двајца мртви

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он

Тројца повредени во авионска несреќа во Франција

(ВИДЕО) Силен земјотрес во Непал, најмалку 128 мртви: Се тресеше се до Њу Делхи

Катерина Ѓуровски