11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се

Од:

11 лица, сите државјани на Непал се затекнати во обид илегално да излезат од Македонија и во близина на граничниот премин Богородица да влезат во Грција. Откриени се и приведени.

„ На 15.5.2024 во 22.50 часот, полициски службеници Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ затекнале 11 лица државјани на Непал при обид за илегално преминување на државната граница од Република Северна Македонија во Република Грција. Лицата се приведени во Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица, известен е дежурен судија од Основен суд Гевгелија“ велат од МВР.

Сите 11 лица добиле решенија за напуштање на територијата на државата.

Би можело да ве интересира

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Десет работници од Непал исчезнале од Скопје и од Тетово за неколку часа

A1on

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

На „Табановце“ влегле и излегле над 18.000, а на „Богородица“ скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Пронајдени тела на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис