Си -Ен -Ен отпушти тројца работници оти оделе на работа невакцинирани

Од:

Американската медиумска куќа Си -Ен -Ен отпушти тројца работници кои доаѓале на работа невакцинирани против коронавирусот, со што ја прекршија политиката на компанијата.

„Да бидам појасен, имаме политика за нулта толеранција по ова прашање“, напиша уредникот на Си -Ен -Ен, Џеф Цукер на Твитер, додавајќи дека е испратено писмо до вработените во кое се наведува дека вакцините се задолжителни за секој што оди во канцеларија и на терен.

Повеќе од една третина од работниците на Си-Ен-Ен доброволно се вратија во редакцијата, а колективното враќање беше одложено од 7 септември до средината на октомври.

Во некои редакции ќе биде задолжително носење маска кога луѓето не јадат или не пијат.

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Си-Ен-Ен најави отпуштања на вработените

Ана Ололовска

Претседателот на Си-ен-ен поднесе оставка

А1он

Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

Жарко Настоски

Си-Ен-Ен одзема две награди на германски новинар од „Шпигел“ кој ги фалсификувал своите статии

Ана Ололовска