Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

Од:

Водителката на Си-Ен-Ен, Кристијана Аманпур се извини откако во нејзина емисија го спореди мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп со нацистичкиот погром изведен во Кристалната ноќ.

Таа минатата недела изјави дека нападите на претседателот Трамп се напади врз историјата, фактите, знаењето и вистината.

– Не требаше да правам споредби. Хитлер и неговите злосторства секако имаат посебно место во историјата. Жал ми е за секоја болка предизвикана од мојата изјава, посочи Анампур.

Таа на почетокот од емисијата за настаните во светот на 12 ноември изјави дека поминале 82 години од Кристалната ноќ, која доведе до геноцид против еден цел идентитет. Аманпур потсети на палењето на книгите, истакнувајќи дека тоа водело до напад врз „фактите, историјата и вистината“.

Израелски официјални претставници ја осудија таквата споредба, истакнувајќи оти тоа е навреда на сеќавањата на холокаустот и побараа извинување.

Израелската министерка за дијаспора Омер Јанкелевич наведе дека американската телевизиска мрежа треба да биде „партнер во глобалните напори за борба против антисемитизмот, а не да дотура масло на огнот“.

– Искористувањето на сеќавањето на холокаустот за евтини наслови или политички цели е загрижувачко и е искривување на историјата и на моралната вистина, посочи Јанкелевич.

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

Порно актерката за Трамп: Осудете го и направете го боксерска вреќа во засолниште за жени

Трамп прогласен за виновен, 24 часа подоцна доби повеќе од 50 милиони долари донации

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп прогласен виновен по сите обвиненија за потпкуп и фалсификување

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

ВИДЕО: Почина човекот кој се самозапали пред судот каде што му се суди на Трамп

Катерина Ѓуровски