Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Од:

Раководителите на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека новинарите работат во невидени услови и дека се соочуваат со „голем личен ризик“ за време на нападот на Израел врз енклавата.

Медиумски куќи чии главни уредници го потпишаа писмото се Асошиетед прес, АФП, Ројтерс, Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Би-Би-Си, Си-Ен-Ен, Гардијан, Фајненшл Тајмс, Дер Шпигел и Хаарец. Во војната меѓу Израел и Газа се убиени најмалку 94 новинари; повеќето од нив, 89, се Палестинци убиени од израелската армија, според Комитетот за заштита на новинарите (CPJ), кој објави писмо потпишано од шефовите на 59 новински организации.

CPJ рече дека војната била „најопасната досега“ за новинарите. Израел негира дека намерно гаѓал новинари и цивили, велејќи дека само ја напаѓа палестинската исламистичка група Хамас, која управува со Газа и го нападна Израел на 7 октомври.

„Овие новинари… продолжуваат да известуваат и покрај сериозниот личен ризик. Тие продолжуваат и покрај загубата на семејството, пријателите и колегите, уништувањето на домови и канцеларии, тековното раселување, прекините на комуникацијата и недостигот на храна и гориво“, се вели во писмото.

„Новинарите се цивили и израелските власти мора да ги заштитат новинарите како неборци според меѓународното право“, се додава во писмото. Хамас го нападна Израел на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе, според израелските податоци. Израел оттогаш воено ја нападна Газа, управувана од Хамас, убивајќи повеќе од 30.000 Палестинци, од кои многу цивили, во бомбардирањето на малата енклава, според локалното Министерство за здравство.

Поголемиот дел од Газа е срамнет со земја во израелската офанзива, а речиси сите нејзини 2,3 милиони жители се раселени и се на работ на глад. Јужноафриканската Република го обвини Израел за геноцид пред Светскиот суд. Израел ги негира обвинувањата и вели дека дејствува во самоодбрана по нападот на 7 октомври.

Би можело да ве интересира

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, САД ги предупреди своите граѓани

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

Хамнеи порача дека Израел мора да биде казнет, Кац се закани со жесток одговор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски