Си-Ен-Ен најави отпуштања на вработените

Од:

Крист Лихт, шефот на Си-Ен-Ен, кој е во сопственост на Ворнер Брос, денеска преку допис ги информирал вработените дека во тек се отпуштања.

Лихт рече дека Си-Ен-Ен за тоа денеска ќе извести мал број луѓе, главно некои од своите платени соработници.

За други детали вработените ќе ги информира утре попладне.

„Знам дека овие промени влијаат и на нашите колеги кои заминуваат и на оние што остануваат. Ние имаме ресурси да ве поддржиме“, напиша Лихт.

Намалувањето на работните места беше очекувано и дојде бидејќи некои компании се обидуваат да ги скратат ​​трошоците и да го намалат персоналот.

Во октомври, Лихт предупреди дека Си-Ен-Ен ќе претрпи промени, наведувајќи ја „широката загриженост за состојбата на глобалната економија“.

Промените ќе влијаат на „луѓето, буџетите и проектите“, истакна Лихт.

Кабелскиот оператор AMC Networks во вторникот соопшти дека ќе отпушти 20 отсто од својот персонал во САД бидејќи се соочува со притисоци од индустријата и предизвикувачка економија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Претседателот на Си-ен-ен поднесе оставка

А1он

Си -Ен -Ен отпушти тројца работници оти оделе на работа невакцинирани

Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

Жарко Настоски

Си-Ен-Ен одзема две награди на германски новинар од „Шпигел“ кој ги фалсификувал своите статии

Ана Ололовска