Си-Ен-Ен одзема две награди на германски новинар од „Шпигел“ кој ги фалсификувал своите статии

Од:

Си-Ен-Ен соопшти дека одзема две награди, кои во 2014 година му ги доделила на германски новинар за кого се дозна дека ги фалсификувал своите статии.

Американската телевизија соопшти дека независната комисија, која пред четири години на Клас Релотиус му ги доделила наградите „Новинар на годината“ и „Новинар на годината од печатен медиум“, едногласно одлучила да му ги одземе откако била откриена неговата професионална неетичност.

Германското списание „Шпигел“, каде што работеше Релотиус, соопшти дека тој лажирал интервјуа и факти во речиси 14 свои статии во текот на неколку години.

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски

Ројтерс: Германија ја спречи ЕУ да се договори за нов пакет санкции против Русија

Мистерија во Германија: Морничава сцена на игралиште, пронајден крвав фустан на девојче

Предраг Петровиќ