Претседателот на Си-ен-ен поднесе оставка

Од:

Претседателот на американската медиумска куќа Си-ен-ен, Џеф Закер денеска соопшти дека поднел оставка, која веднаш стапува во сила.

Тој како причина наведе дека не сакал да открие кога започнал љубовна врска со своја најблиска соработничка, што било побарано од него во рамки на истрагата за Крис Куомо, братот на поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо, кој работел во Си-ен-ен.

Закер изјави дека во текот на истрагата било откриено дека бил во врска со најблиската соработничка, како што опишал: „со некој со кој соработувате 20 години“.

– Потврдив дека врската траеше во претходните години. Ме прашаа да откријам кога започна врската, но јас не го направив тоа. Погрешив. Поради тоа, сега поднесувам оставка, истакна Закер.

Тој во изјавата не го наведе името на колешката, но во текстот се открива дека станува збор за Алисон Голуст, шефицата за маркетинг во медиумската куќа, која ќе остане да работи во Си-ен-ен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Си-Ен-Ен најави отпуштања на вработените

Ана Ололовска

Си -Ен -Ен отпушти тројца работници оти оделе на работа невакцинирани

Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

Жарко Настоски

Си-Ен-Ен одзема две награди на германски новинар од „Шпигел“ кој ги фалсификувал своите статии

Ана Ололовска