Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

Од:

„Во моментов нема основа за средба меѓу рускиот и украинскиот лидер“, соопшти денеска Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Запрашан за предлогот на Турција да посредува во мировните преговори, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Владимир Путин и Володимир Зеленски би можеле да се сретнат само откако и двајцата ќе ја „завршат својата домашна задача“.

Преговорите меѓу Москва и Киев се во застој со месеци, а двете страни меѓусебно се обвинуваат за ситуацијата. Кремљ ги повика и западните земји да извршат притисок врз Украина да престане да ја гранатира нуклеарната централа Запорожје. Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за напади врз најголемата европска нуклеарна централа, која е под контрола на руските сили.

Би можело да ве интересира

Илјадници Руси чекаат повеќе од 16 часа за влез во Монголија

А1он

Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Рогов: Зеленски е „странски шпион“

А1он