Русија ја предупредува Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Од:

Сојузничка на претседателот Владимир Путин ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди доколку Западот заплени речиси 300 милијарди долари руски имот и ги искористи за помош на Украина.

Откако претседателот Владимир Путин испрати војници во Украина во 2022 година, Соединетите Држави и нивните сојузници ги забранија трансакциите со руската централна банка и Министерството за финансии, блокирајќи околу 300 милијарди долари руски средства на Запад.

Врвните функционери во Соединетите Држави сакаат да запленат имот за да и помогнат на Украина, иако некои банкари и европски функционери се загрижени дека таквите заплени на имот би создале опасен преседан.

Во саботата, Претставничкиот дом на САД усвои закон со одредба која овозможува заплена на руски имот, но лавовскиот дел од руските средства не е во САД, туку во Европа.

„Имаме подготвен одговор“, изјави Валентина Матвиенко, претседател на Горниот дом на рускиот парламент, а пренесе државната новинска агенција РИА.

„Имаме предлог-закон со одмазднички мерки што сме подготвени веднаш да го разгледаме.

„И Европејците ќе изгубат повеќе од нас“, рече Матвиенко, кој е член на моќниот руски Совет за безбедност.

Матвиенко не прецизираше каков ќе биде одговорот на запленувањето на рускиот имот, за што се уште се разговара на Запад.

Една од опциите за која разговара Западот е да се конфискува приходот од имотот без да се земе самиот имот.

Путин вели дека Западот започна економска војна против Русија, тврдејќи дека руската економија, која минатата година порасна за 3,6 отсто, е отпорна на западните санкции кои имаат за цел да ја запрат руската трговија.

Кремљ постојано повторува дека секое запленување на неговиот имот би било спротивно на принципите на слободниот пазар што Западот ги прокламира и ќе ја поткопа довербата во американскиот долар и еврото, додека ги одвраќа глобалните инвестиции и ја поткопува довербата во западните централни банки.

Русија соопшти дека ќе ја оспори секоја конфискација на нејзиниот имот на суд.

Некои руски функционери сугерираат дека ако се запленети руски имот, истата судбина би можела да ја доживее и имотот на странските инвеститори блокирани на специјални сметки во Русија.

Не е јасно колку точно пари има на овие сметки.

Претседателот на долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, во понеделникот изјави дека Русија има основа да ги заплени имотите на Западот по усвојувањето на законот во американскиот Конгрес.

Володин рече дека од 280 милијарди долари замрзнати руски средства во странство, само 5 до 6 милијарди долари се во САД, додека околу 210 милијарди евра се во Европската унија.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата