Полски свештеник принудувал деца да лижат сладолед од неговите колена

Од:

Полициски истражни органи во Полска, објавија фотографии на кои деца во средно училиште се принудени да лижат сладолед од колената на свештеник, кој го води училиштето.

На фотографиите е претставена церемонијата со која со години започнувала училишната година во средното училиште Салејсиан во градчето Лубин, во северна Полска. И момчиња и девојчиња клекнати на колена, се фотографирани во бизарна поза како ги лижат колената на свештеникот.

Свештеникот од фотографиите Марцин Козра, кој е и директор на училиштето, се бранеше себеси дека тој не ја вовел оваа пракса во училиштето, туку дека тоа е пракса која во училиштето е со децении.

На фотографиите свештеникот е седнат во фотелја, држи стап во рацете, додека учениците клекнати на колена се принудени да ги лижат голите нозе на свештеникот На другите фотографии пак децата се покажани како се принудени во знак на почит и понизност кој претпоставениот свештеник, целото училиште да го “прелазат“.

И додека полската јавност е доволно во шок од објавувањето на самите фотографии, како дополнително вознемирување дојдоа писмата на некои од родителите, со зборови на подршка за свештеникот.

Во едно од писмата се вели дека всушност, тоа што се наоѓало на колената на свештеникот било пена за бричење и дека ниту едно од децата не било принудено да ја јаде од колената на свештеникот, туку дека сето тоа било направено само за да се забавуваат.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца

Расчинет свештеник крстел и венчавал со „благослов“ од г.г. Стефан: Венчаните се невенчани, крстените некрстени

Орце Костов