Отстранети 11 тони ѓубре од Монт Еверест

Од:

Непалска експедиција отстрани 11 тони отпад од Монт Еверест, но и четири тела, соопштија властите.

Официјален претставник на непалското Министерство за туризам, Дандураи Гимира, рече дека чистачите на падините на Еверест со недели собирале конзерви, шишиња и празни боци за кислород.

Властите нагласуваат дека на највисокиот врв има уште отпад, но и дека сегашната мисија била успешна. Дел од отпадот беше однесен во Катманду, каде што ќе се рециклира.

Би можело да ве интересира

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он

(ВИДЕО) Силен земјотрес во Непал, најмалку 128 мртви: Се тресеше се до Њу Делхи

Катерина Ѓуровски

Силен земјотрес го погоди Непал

Силен земјотрес во Непал

Непал ги заостри правилата поради бројните смртни случаи на Монт Еверест

Ана Ололовска

Планинар кој 10 пати се искачи на Монт Еверест загина на планина во Непал

Ана Ололовска