Отстранети 11 тони ѓубре од Монт Еверест

Од:

Непалска експедиција отстрани 11 тони отпад од Монт Еверест, но и четири тела, соопштија властите.

Официјален претставник на непалското Министерство за туризам, Дандураи Гимира, рече дека чистачите на падините на Еверест со недели собирале конзерви, шишиња и празни боци за кислород.

Властите нагласуваат дека на највисокиот врв има уште отпад, но и дека сегашната мисија била успешна. Дел од отпадот беше однесен во Катманду, каде што ќе се рециклира.

Би можело да ве интересира

Непал ги заострува правилата за качување на Монт Еверест поради зголемен број жртви

А1он

Планинарите на Монт Еверест отсега сами ќе плаќаат за спасување

Најмалку шестмина загинати под свлечиште во Непал

Ана Ололовска

Во поплавите во Непал досега загинале 78 лица, милиони лица во Индија имаат потреба од помош

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Бројот на загинати во невремето во Непал се зголеми на 55 лица

Ана Ололовска