Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека унгарскиот Парламент ќе го ратификува пристапот на Финска и Шведска во НАТО на почетокот на следната година.

На брифингот по состанокот на Вишеградската група во Словачка, Орбан рече дека неговата Влада веќе одлучила Унгарија да го поддржи пристапот на Финска и Шведска во НАТО и дека парламентот ќе го стави ова прашање на дневен ред на првата седница следната година.

Парламентот почнува со работа во средината на февруари.

Унгарија и Турција се единствените од 30 сојузници кои не го ратификуваа приемот на двете земји во НАТО.

Финска и Шведска одлучија да се приклучат на НАТО по руската инвазија на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он