Унгарија повторно ќе ја блокира помошта за Украина

Од:

Унгарија ќе го блокира доделувањето на ЕУ од две милијарди евра воена помош за Украина додека не добие гаранции дека унгарските компании нема да бидат вклучени на украинската црна листа.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто наведува дека ставот на Будимпешта ќе остане непроменет додека не добие гаранции од украинската страна дека ќе престане да ги прогонува унгарските компании.

Унгарската влада претходно неколку пати изјави дека нема да се согласи следната транша од 500 милиони евра од Европскиот мировен фонд да ја искористи за воена помош за Украина. Будимпешта продолжува да ги блокира средствата бидејќи Киев сè уште не дал гаранции дека неоправдано нема да вклучи унгарски компании на листата на „меѓународни воени спонзори“ составена од Националната агенција за борба против корупцијата на Украина.

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Судир на два брода во Унгарија, две лица загинаа, пет исчезнати

Загина еден од најдобрите украински пилоти