Непал слави 60 години од првото искачување на Еверест

Од:

Непал слави 60 години од првото „освојување“ на Еверест, кога двајца алпинисти за првпат се искачија на највисокиот планински врв во светот со 8.848 метри надморска височина.

Четиридневната прослава „Дијамантски јубилеј на Еверест“ треба да заврши со гала прием во кралската палата во Катманду, во чест на првите двајца алпинисти на врвот на светот Новозеланѓанецот Едмунду Хилари и Непалецот Тензинг Норгај.

Британската експедиција од 1953 година, чии членови биле Едмунду Хилари и Тензинг Норгај, засекогаш го промени светскиот алпинизам и се запиша во историјата.

Експедицијата траела два месеци и мобилизирала над 300 луѓе кои носеле осум тони материјали.

Би можело да ве интересира

Десет работници од Непал исчезнале од Скопје и од Тетово за неколку часа

A1on

11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се

Работнички од Непал му избегале на газдата од Охрид, случајот пријавен во полиција

Орце Костов

Четири работнички од Непал му избегале на газдата во Прилеп, случајот пријавен во полиција

Орце Костов

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он

(ВИДЕО) Силен земјотрес во Непал, најмалку 128 мртви: Се тресеше се до Њу Делхи

Катерина Ѓуровски