Наградата Дафне Каруана Галиција доделена на филмот за руското влијание во Африка

Од:

Наградата за новинарство Дафне Каруана Галиција која се доделува секоја година околу 16 октомври, датумот на убиството на новинарката, годинава ја добија новинарите Клемент Ди Рома и Карол Валаде за нивниот документарен филм „Centrafrique: le soft power russe“, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Документарецот, првично беше емитуван на Арте Репортаж на француски, германски и англиски јазик, а потоа се емитуваше и на Франс 24 и беше објавен во весникот Ле Монд.

Роберта Мецола, претседателка на Европскиот парламент, која ја отвори церемонијата на доделувањето што се одржа во прес-конференциската сала на Европскиот парламент „Дафне Каруана Галиција“ во Стразбур истакна:

„Наградата за новинарство Дафне Каруана Галиција испраќа силна порака. Европскиот парламент е на страната на вистината и правдата. Тој е на страната на независното новинарство. На силна демократија и треба силен печат. Демократијата не може да постои без слободата на печатот. Во Европа правата и слободите се цели за кои се бориме, а не пречки“.

Од 3 мај до 1 август 2022 година, повеќе од 200 новинари од 27 земји-членки учествуваа на натпреварот со поднесување на нивните продукции. Списокот од 11 финалисти беше изготвен од жирито, кое потоа го назначи победникот.

Клемент Ди Рома е репортер за видео и дописник за Франс 24 со седиште во Руанда. Тој ја започна својата кариера во 2019 година во Сенегал, за агенцијата Франс прес. Помеѓу 2020 и 2022 година, тој работи во Централноафриканската Република како дописник за каналите Франс24 и TВ5Mонд. На лице место ја покрива изборната криза и вооружените напади извршени од бунтовничката коалиција против главниот град Банги. Една година подоцна, тој го режираше наградуваниот документарен филм „Centrafrique: le soft power russe“ со Карол Валаде.

Карол Валаде е мултимедијална новинарка специјализирана за Африка веќе 10 години. Во 2018 година, таа се пресели на континентот како дописник за печатот и соработувала со РФИ, АФП ТВ5Монд, Радио Франс и Ле Монд, како и со други меѓународни медиуми. Таа отпатува во Западна Африка за да ја покрие политичката криза во Гвинеја и повторното оживување на епидемијата на ебола. Тој ги истражуваше масакрите од 28 септември 2009 година и го документира адаптацијата на климатските промени и исчезнувањето на слоновите. Потоа се преселилво Централноафриканската Република за да известува за последиците од граѓанската војна и руското влијание, тема на победничкиот документарен филм.

Овој филм на Клемент Ди Рома и Керол Валаде е нивниот прв документарен филм и кулминација на нивната работа како дописници во Централноафриканската Република во 2020 година. Двајцата новинари истражуваат, снимаат и ја продолжуваат својата работа како дописници на неколку меѓународни медиуми додека ги следат руски платеници од групата Вагнер, паравоена организација која им служи на интересите на Кремљ и покрај силното непријателство кон француските медиуми. За нив беше прашање и да ја продолжат работата на нивните тројца руски колеги, Орхан Џемал, Кирил Радченко и Александар Расторгуиев, убиени во Централноафриканската Република во 2018 година додека ја истражуваа групата Вагнер. Главната грижа на Клемент Ди Рома и Карол Валаде е заштитата на нивните извори, особено на оние кои ги осудуваат злосторствата на платениците, во земја каде што е вообичаено да се видат како исчезнуваат противниците. По неколкумесечна истрага, успеваат да ја добијат довербата на руските пропагандни актери. Нивните гласови никогаш порано не биле слушнати. Овој документарец без предрасуди им дава глас на жртвите на припадниците на руската паравоена организација, но и на поддржувачите на платениците, со цел подобро да се разберат механизмите на ова преземање на власта, олеснето со незадоволството кон Франција. Двајцата новинари сакаа да се уверат дека ќе се слушнат сите гласови на овој друг фронт на конфликтот со Русија, кој сега се протега до Сахел, како на воен планм така и на планот на дезинформирање.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Малта ненадејно избувна невреме, загина нуркач, спасени 17 туристи

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

А1он

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

А1он

(ВИДЕО) Хаос на убаво туристичко место на Малта: Туна предизвика метеж на плажа, луѓето мислеа дека е ајкула

Комитетот за надворешни работи на ЕП ќе расправа за Извештајот за земјава

Ана Ололовска

Драма во Медитеранот: Вода навлегува на брод кој е без капетан и со 400 луѓе