Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Од:

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина.

– Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат. Да се каже дека има вакцина подготвена за дистрибуција пред да биде тестирана за мене е нешто проблематично, да не кажам нешто повеќе, истакна Фаучи вчера пред Конгресот.
Директорот на американскиот Институт за заразни болести додаде дека САД за вакцината не треба да се потпираат на другите држави.

Русија изминатите денови соопшти дека се надева оти од септември или октомври ќе почне со индустриско производство на две вакцини против новиот коронавирус , но не објави научни податоци кои ја потврдуваат нивната безбедноста и ефикасноста.

Неколку проекти за вакцина имаат охрабрувачки резултати, а помеѓу нив е и една кинеска, на која заеднички работат Институтот за воени истражувања и фармацевстката група „КанСино билоџикс“. Кинеската армија кон крајот на јуни одобри употреба на вакцината во своите редови, иако се уште не почнала завршната фаза за нејзино тестирање.

Во западните земји се развиваат тро вакцини, кои се во првата фаза од клиничкото испитување врз човекот.

Би можело да ве интересира

Се урна руски тренажен авион, пилотите безбедно слетале со падобрани

А1он

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

А1он

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово 195 новозаболени, во Бугарија 171, а во Хрватска 180

А1он