vakcina

Регион

Во Белград 600 бебиња добија физиолошки раствор наместо БСЖ вакцина, директорот на клиниката понуди оставка

А1он
Наместо БСЖ вакцина, 600 бебиња во ГАК „Народен фронт“ во Белград добија физиолошки раствор, соопшти новоименуваната министерка за здравство Даница Грујичиќ. Децата не се загрозени,
Свет

ЕУ ќе препорача дополнителна доза вакцина против Ковид-19 за постари од 60 години

А1он
Здравствените агенции на Европската Унија денеска ќе препорачаат дополнителна доза вакцина против Ковид-19 за сите лица постари од 60 години. Тоа е поради новото ширење
Македонија

Почнува вакцинацијата против Ковид-19 во Делчево и во Македонска Каменица

А1он
Почнува вакцинацијата против Ковид-19 во Делчево и Македонска Кaменица. Директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска ,информираше дека со вакцинацијата на почетокот ќе бидат опфатени
Свет

Русија тврди дека произвела прототип на вакцина против ХИВ/СИДА

А1он
Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската државна Служба за надзор на пазарот и заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“, Ана Попова.
Свет

Војна и за цента на вакцината за Ковид-19: Руската ќе биде поевтина од тие на Фајзер и на Модерна

А1он
Цената на руската вакцина „Спутник V“ ќе биде многу пониска во однос на оние од компаниите Фајзер и Модерна се вели во објавата на Твитер
Свет

Вакцината на Модерна ќе чини меѓу 25 и 37 долари

А1он
Компанијата Модерна ќе ја продава вакцината за коронавирсот меѓу 25 и 37 долари во зависност од нарачаната количина, соопшти директорот Стефан Бансел. „Нашата вакцина ќе
Свет

Лидерите на Г20 ветија дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна за сите

А1он
Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за фер дистрибуција на вакцини против коронавирус, лекови и тестови во целиот
Свет

Експерименталната вакцина Во Кина ја примија околу милион луѓе

А1он
Речиси еден милион луѓе досега ја примиле експерименталната вакцина што ја развива кинеската фармацевтска компанија „Синофарм“ во рамки на итната програма одобрена од кинеската Влада.
Свет

Вакцината за АстраЗенека за Ковид-19 би можела да биде готова до крајот на декември

А1он
Извршниот директор на фармацевтскиот гигант АстраЗенека објави дека вакцината за Ковид-19 која оваа компанија ја подготвува во соработка со Универзитетот Оксфорд би можела да биде