vakcina

Свет

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он
Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека“ за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите
Свет

Најбогатите земји, во кои живеат 13 проценти од светското население, купиле половина од дозите на идната вакцина против Ковид-19

А1он
Богатите земји веќе купиле повеќе од половина од идните дози на вакцини против коронавирус, соопшти организацијата за намалување на сиромаштијата Оксфам. Податоците на Оксфам покажуваат
Свет

Путин самиот ќе каже дали и кога ќе ја прими вакцината против Ковид-19

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе
Свет

СЗО: Случајот со вакцината на АстраЗенека е повик за тревога, но не треба да обесхрабрува

А1он
Паузата што ја прави АстраЗенека со вакцината за коронавирусот откако на еден од учесниците во испитувањето се разболел, е „повик за тревога“, но тоа не
Свет

Прекинато тестирањето на оксфордската вакцина против Ковид-19 поради несакана реакција кај доброволец

А1он
Завршните клинички испитувања на вакцината против коронавирусот, развиена од компанијата АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд, беа суспендирани откако учесникот во студијата имаше несакана реакција, пишува Њујорк
Свет

Во Русија произведена првата серија од вакцината „Спутник V“ за цивилна употреба

А1он
Во Русија е произведена првата серија од вакцината „Спутник V“ за цивилна употреба, а наскоро ќе следи и дистрибуцијата низ сите региони во земјата. Руското
Свет

Белорускиот премиер ќе ја тестира врз себе руската вакцина против Ковид-19

А1он
Премиерот на Белорусија Роман Головченко изјави дека одлучил да ја тестира руската вакцина против Ковид-19 на себе. За таа одлука на Головченко, претседателот на Белорусија
Свет

Руската вакцина нема да биде достапна во странство сè додека не ја примат сите Руси

А1он
Александар Гинтсбург, директор на Институтот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ во Русија, изјави дека не се планира руската вакцина за коронавирус да биде достапна за
Свет

Русија ќе почне да ја испорачува вакцината „Спутник V“ во септември

А1он
Големите испораки на вакцината против коронавирус „Спутник V“ ќе почне кон крајот на септември, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко. – Во однос
Свет

И во Италија почна клиничко тестирање на потенцијална вакцина за Ковид-19

А1он
Италија започна клинички испитувања за потенцијална вакцина против Ковид-19, приклучувајќи се на глобалните напори за борба против пандемијата. Институтот „Лазаро Спаланчани“, болница специјализирана за заразни