Владата одлучи Македонија да се вклучи во COVAX – глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

Од:

Владата на Република Северна Mакедонија на својата последна седница ја разгледа и усвои Информацијата за можноста земјата да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини против КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефикасни вакцини за вирусот, соопшти Владата.

Во исто време, Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да ја потпише необврзувачкатa изјава за намери за приклучување кон COVAX механизмот, и да учествува во дискусиите за консултации за дизајнот и принципите на работа на механизмот, што ќе се одржат во текот на овој месец, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

А1он

Кризен штаб: Состојбата во гостиварско со Ковид-19 е сериозна, граѓаните се неодговорни

А1он

Комисијата за заразни болести размислува за задолжителен ПЦР тест и за оние кои транзитираат низ земјава

А1он

Руската вакцина за Ковид-19 ќе штити до две години, тврдат здравствените власти

А1он

МЗ појаснува: За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

А1он

141 нов случај на Ковид-19, почината e една пациентка

А1он