ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

Од:

Европската агенција за лекови на редовната прес-конференција денеска порача дека четврта доза вакцина за сега не се препорачува за здравото население, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Докторот Марко Кавалери од Европската агенција за лекови (ЕМА) објасни дека бројни бустер дози на вакцината против Ковид-19 на краток рок не се одржливи за населението на долг рок, не само поради заморот што ќе го почувствуваат луѓето, туку и поради последиците врз имунолошкиот систем.

-Повторување на бустери на краток рок може да ги намали антителата бидејќи на имуниот систем му е потребно време да реагира, рече Кавалери и предупреди дека постојани бустери може да ја направат вакцината помалку ефикасна.

Исклучок се лицата со компромитиран имунитет за кои сепак четврта доза би била од помош.

Регулаторите сè уште ги разгледуваат клиничките докази и ќе ја информираат јавноста навремено за своите наоди. Како што стои ситуацијата моментално ЕМА смета дека би било добро да се оди кон сезонска вакцина како и да се разгледуваат други алтернативи од типот на мултивалентни вакцини отпорни на сите соеви, а не само вакцина отпорна на омикрон.

Што се однесува до третата доза, ЕМА ја препорачува без задршка, бидејќи иако омикрон сојот успева да ја избегне вакцината, таа сепак останува ефикасна против тешки облици на Ковид-19 и хоспитализација.

Кавалери денеска исто така информираше дека состојбата во ЕУ со Ковид-19 во овој момент не е добра: бројот на новозаразени расте поради омикрон сојот што доведува до силен притисок врз болниците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска