ВИДЕО: Ел Чапо прогласен за виновен по сите 10 точки од обвинението

Од:

Озлогласениот мексикански нарко-бос Хоакин Гусман (61), познат како „Ел Чапо“, денеска од страна на американски суд е прогласен за виновен поради организирање шверц на огромно количество дрога.

Гусман, чиј прекар на шпански јазик значи „краток“, е прогласен за виновен по сите 10 точки од обвинението, поради што би можел остатокот од животот да го помине в затвор.

Судскиот процес против Гусман почна во ноември минатата година, на кој се појавија повеќе од 50 сведоци. Во 2017 година тој беше екстрадиран од Мексико во САД, каде се товари дека како лидер на картелот Синалоа шверцувал кокаин, хероин и други наркотици.

Би можело да ве интересира

Вооружен судир во Мексико по апсењето на синот на Ел Чапо

Ана Ололовска

Продолжува судењето за „Титаник“

Татјана Ташкова

Ново рочиште за случајот „ТНТ“

Татјана Ташкова

Продолжува судењето за „Титаник“

Татјана Ташкова

Стефанова ги избегна камерите, не сака да коментира за „Рекет” оти е повикана да биде сведок

Кристијан Ландов

Адвокатот Василев побара одлагање на “Титаник” поради “Рекет” и оставката на Јанева, судот не дозволи

Кристијан Ландов