Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор за убиството на воениот блогер Владлен Татарски

Од:

Русинката Дарја Трепова е осудена на 27 години затвор за убиството на воениот блогер Владлен Татарски минатиот април. Татарски беше убиен од бомба во статуа што му ја подари Трепова додека се подготвуваше да одржи говор во Санкт Петербург. Во експлозијата беа повредени десетина лица.

26-годишната Трепова ги негираше обвинувањата, велејќи дека мислела дека статуетката содржи уред за прислушавање. Таа рече дека постапила по наредба на украинскиот контакт.

Атентатот на Татарски (40) се случи на 2 април 2023 година. Трепова доби кривична пријава за „терористички акт извршен од организирана група со намерно предизвикување смрт“ и „недозволено поседување експлозивни направи од организирана група“. Руските истражители ја обвинија Украина дека стои зад нападот, што украинските власти ниту го потврдија ниту го демантираат.

Трепова пред судот сведочеше дека ги следела наредбите на маж од Украина познат како Гешталт. Неговиот идентитет е непознат. Таа рече дека стапила во контакт со него преку украинскиот новинар Роман Попков.

Трепова рече дека по инструкции на Гешталт ја добила довербата на Татарски, претставувајќи му се како студент по уметност по име Анастазија Криулина и присуствувајќи на неговите предавања.

Во март, Гешталт и испрати статуетка, рече таа, уверувајќи ја дека содржи уред за слушање и следење.

„Чувствувам голема болка и срам што мојата лековерност и мојата наивност доведоа до такви катастрофални последици. Не сакав никого да повредам“, рече Трепова пред судот.

Би можело да ве интересира

Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Загинаа двајца полицајци во напад во Русија

(ВИДЕО) Тројца загинати во голем пожар во фабрика во Русија

Горан Наумовски

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“