Британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година е пронајдена во Грција

Од:

Британската подморница H.M.S Triumph, која мистериозно исчезна за време на мисија во Грција во 1942 година, во текот на Втората светска војна, е пронајдена во Егејското Море, објави грчката новинска агенција АНА. Таа била забележана „на длабочина од 203 метри во Егејското Море“ и „неколку десетици километри од брегот“ од колегите на грчкиот нуркач Костас Токтаридис, кои тргнале во потрага по неа во 1998 година.

Подморницата од 84 метри од класата Т е поврзана со „отпорот против нацистичката окупација во Грција“ и со „британската тајна служба“, рече Токтаридис, пренесува АНА. „Сите 64 членови на екипажот загинаа во потонувањето“, рече истиот извор. Триумф заврши дваесет борбени мисии од 1939 до 1942 година.

Подморницата ги започна своите мисии во Егејското Море во март 1941 година во близина на Додеканезите, кои тогаш беа под италијанска окупација, каде што „уништи многу непријателски бродови, вклучително и италијанската подморница Салпа“, пишува АНА. Но, на 23 јануари 1942 година, за време на нејзината 21-ва мисија во Егејското Море, британската морнарица објави дека подморницата Триумф „се смета за исчезната“.

Последното сведоштво за подморницата го дал италијански пилот кој ја видел на 9 јануари 1942 година во близина на Кејп Суни, во Саронскиот залив, во близина на Атина.

Меѓу различните верзии за причините за потонувањето на подморницата се судир со мина кај кикладскиот остров Милос, заробување во акција од германските сили потпомогнати од италијански агенти и експлозија на лакот на подморницата, изјави Костас Токтаридис.

Бројни истражувачки тимови од Малта и Русија доаѓаа во Грција во потрага по нејзините остатоци.

Би можело да ве интересира

Трагедија во Грција: Ана ја уби машина за мелење месо

Земјотрес во Грција

(ВИДЕО) Пилотот на хеликоптер кој се урна во Грција e пронајден мртов во морето

Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

Се урна хеликоптер во Грција

Ново невреме во Грција – тешка ситуација во Волос и Евија