vladini merki

Македонија

МОН повикува на почитување на мерките и одговорно однесување и надвор од училиштата

А1он
Министерството за образование и наука апелира до наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките за заштита од КОВИД-19 и одговорно да се однесуваат и
Македонија

Николовски: Најважно е да се заштити јавното здравје, прекршителите на протоколите нема да се толерираат

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, денеска
Македонија

Инспекторите добиваат поголема моќ околу Ковид-протоколите, ќе можат веднаш да затвораат фирми на 30 дена

А1он
Нa деветтата седница одржана денеска, Владата ги разгледа и ги усвои предлог-измените на Законот за заштита на население од заразни болести, со кои се предвидени
Македонија

Пратениците изгласаа продолжување на безбедносните мерки против илегалната миграција

А1он
Собранието попладнево, во рамки на 15-та седницата, со 85 гласа „за“, без гласови против и двајца воздржани, ја усвои предлог–одлуката за одобрување на продолжување на
Македонија

Влада: Нема повеќе ди-џеи и пејачи во кафулиња и ресторани, на една маса ќе седат најмногу по четворица

А1он
Владата на осмата седница ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со кои се предлагаат мерки за спречување
Македонија

Скопскиот локал „Мош“ е затворен поради пречекорување на работното време, а не поради турканиците

Кристијан Ландов
Инспекторите го затвориле скопскиот локал „Мош“ каде вчеравечер на забавата со Владо Георгиев, имаше гужви и турканици меѓу посетители, вели директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко
Македонија

Студентите од семејства со ниски примања можат да аплицираат за владината еднократна финансиска помош

А1он
Министерството за образование и наука информира дека во тек е повик за доделување еднократна финансиска поддршка на студентите за плаќање на дел од партиципацијата во
Економија

Со нови протоколи се отвораат игротеките безбедни за децата

А1он
Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија го поздрави носењето на протоколите за
Македонија

Владата повторно ќе го разгледува укинувањето на флексибилното работно време во администрацијата

А1он
Премиерот Зоран Заев, по извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација, усвоена
Македонија

Министрите го потпишаа владиниот Кодекс за етичко однесување

А1он
На денешната седница, на предлог на Премиерот, Владата го назначи заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси,