vladina sednica

Економија

Зошто се тактизира со извештајот за избор на универзален снабдувач?

Орце Костов
По десетина дена молк околу одржаната аукција за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи, конечно одговор за процесот на
Македонија

Заедничката седница на македонската и косовската влада ќе се одржи на 25 јануари во Скопје

А1он
Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за одржување заедничка владина седница со Владата на Република Косово предвидена за 25 јануари 2021 година во Скопје.
Македонија

Владата го утврди конечниот текст на Предлог-законот за јавниот интерес во културата

А1он
Владата денеска на седница го утврди конечниот текст на Предлог-законот за јавниот интерес во културата. Со него се предлагаат измени на досегашниот начин на објавување
Македонија

ДУИ даде зелено светло за СЈО, ќе се убедуваат ВМРО-ДПМНЕ, независните и помалите албански партии

А1он
Владата денеска на седница треба да расправа за законот за јавното обвинителство, кој поради неусогласеност со ДУИ досега не помина. Од Владата за „А1он“ потврдија
Македонија

Закони од безбедноста, надворешната политика и царината на дневен ред на владината седница

А1он
Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи 122. седница на која ќе разгледа повеќе предлог-законски решенија меѓу кои и Предлог-измените на Законот за
Македонија

Владата нема да дава мислење за законот за пазари, бидејќи е пролонгирана неговата примена

А1он
Владата на денешната седница донела одлука да не дава мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, бидејќи веќе
Македонија

Ќе се преиспитува Договорот за спроведување на проектот за пругата Куманово-Бељаковце

А1он
Владата денеска на седница ја разгледала Информацијата за изградба на пруга Куманово-Бељаковце и донела заклучок со кој се најавува дека ќе го преиспита Договорот за
Македонија

Формирана Меѓуресорска група за спроведување на Законот за употреба на јазиците

А1он
Владата на денешната седница донесе одлука за формирање на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците. Како што информира владината прес-служба,
Македонија

Владата ја одржа 118-тата седница

А1он
Владата на Република Македонија денеска на својата 118-та седница  ја разгледа и усвои Информацијата со мерки за подобрување на деловното окружување согласно препораките на извештајот