vlada

Македонија

Култура: СДСМ деградира и омаловажува уметници

А1он
Министерството за култура преку соопштение до медиумите реагира на, како што велат, паушалните и неаргументирани забелешки на СДСМ на Годишната програма на Министерството за култура
Македонија

Законите за стечајците и за професионалните војници усвоени од Владата

А1он
Законските решенија за стечајците и професионалните војници со кои се решава проблемот на околу 7.000 лица поминаа на владина седница. Предлозите се испратени на усвојување
Македонија

Влада: Владините спотови се прикажуваат на сите телевизии и се согласно законот

А1он
Во интерес на вистинито и објективно информирање Владата енергично ги демантира сите манипулации, конструкции и лажни обвинувањата за некакво наводно корумпирање на медиумите кои денеска
Економија

Почнуваат разговорите со синдикатите за усогласувањата на платите

А1он
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска заедно со претседателот на Македонскиот полициски синдикат Тихомир Климовски денеска ќе одржат прес-конференција околу започнувањето на дијалогот за утврдување
Македонија

Вицепремиерот Џафери во официјална посета на Албанија

А1он
Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери денеска е во официјална посета на Република Албанија. Во рамки на посетата, Џафери ќе оствари средби со
Економија

Владата го решава проблемот на професионалните војници и на стечајците од државни фирми

А1он
Професионалните војници над 45 години возраст, по завршувањето на службата во АРМ ќе се вработуваат во државните институции до нивно пензионирање, соопшти денеска премиерот Никола Груевски на