vikiliks

Свет

Се очекува одлука за евентуално екстрадирање на Асанж во САД

А1он
Денеска ќе се знае дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ќе биде екстрадиран во САД, кога се очекува одлуката на британската судијка Ванеса Барејцер. Доколку
Свет

Репортери без граници бараат ослободување на Асанж

А1он
Репортери без граници (РСФ) денеска побара ослободување на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поради хуманитарни причини и да биде отфрлена тужбата против него за шпионирање
Свет

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

А1он
Основачот на организацијата Викиликс, Џулијан Асанж нема да биде предаден на земја во која се применува смртната казна, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Велика
Свет

ВИДЕО: Викиликс објави снимка за која тврди е доказ за лажното слетување на Месечината

А1он
На најновата снимка која ја објави Викиликс се прикажани исечоци од како што се наведува „ лажното слетување на Месечината“. На снимката може да се
Свет

Викиликс: САД сакаат да го осудат Асанж на смртна казна

А1он
Американските власти сакаат да го обвинат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за шпионажа за да биде осуден на смрт, објави Викиликс на Твитер. Викиликс вели
Македонија

„Викиликс“ објави дека Димитров бил доверлив извор на американската амбасада, тој се брани дека му „вадат“ стари информации

А1он
Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи Никола Димитров дека два пати бил заштитен извор на американската амбасада во
Македонија

Документ на Викиликс за ставови на Глигоров по средба со американскиот амбасадор Рикер

А1он
Поранешниот американски амбасадор во Скопје, Филип Рекер,испратил извештај од 5 ноември 2008 година, насловен како „Македонија: Поранешниот претседател Глигоров повика на храбра лидерство и решение