ungarija

Свет

Унгарија нуди дозволи за престој по инвестирани 250 илјади евра

А1он
Унгарскиот парламент изгласа дополнување на законот според кој странски инвеститори може да добијат дозвола за престој во државата доколку вложат најмалку 250.000 евра. Со тоа
Свет

Вицепремиерот на Унгарија обвинет за палгијат на докторската теза

А1он
Унгарскиот вицепремиер Жолт Шемјен е обвинет за плагијат на докторската теза. „Универзитетот „Етвеш Лоранд“ откри сличности меѓу тезата на Шемјен од социологија во 1992 година
Свет

Затворен аеродромот во Будимпешта

А1он
Меѓународниот аеродром во Будимпешта „Франс Лист” привремено е затворен денеска поради технички проблеми во контролната кула, соопшти управата на аеродромот. Техничките проблеми настанале поради дефект
Свет

Демонстрации во Будимпешта против нацизмот

А1он
Неколку илјади луѓе се собраа попладнево пред унгарскиот Парламент во Будимпешта на демонстрации организирани во знак на протест против антисемитските коментари во парламентот кои ги
Свет

Унгарија ќе издава државјанства на странски инвеститори

А1он
Унгарија ја разгледува можноста за издавање на дозволи за постојан престој, а потоа и за унгарско државјанство на богатите странски инвеститори, објавено е на интернет-страницата
Свет

Уапсен поранешниот унгарски министер за внатрешни работи

А1он
Унгарската полиција го уапси Бела Биску, министерот за внатрешни работи од времето на комунизмот поради неговата улога во стрелање по антисоветската револуција во 1956 година.
Регион

Орбан: Брисел е виновен за кризата

А1он
Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан вчера изјави дека размислува за нов систем кој ќе ја замени демократијата поради излегување од кризата и ја критикуваше Европската