ungarija

Свет

Стотина возила заевани на автопат во Унгарија, голем дел од патниците се Срби

А1он
Голем број автобуси и автомобили со државјани на Србија останаа завеани на автопатот во Унгарија кај Џера, а српската Амбасадата во Будимпешта истакна дека веќе
Свет

Европратениците загрижени за функционирањето на правната држава во Унгарија

А1он
Европратениците од редовите на социјалистите, зелените и либералите, преку претседателите на своите парламентарни групи изразија загриженост за функционирањето на правната држава во Унгарија, јави дописникот
Свет

Унгарскиот Парламент ги изгласа спорните измени на Уставот

А1он
Унгарскиот Парламент денеска усвои низа спорни измени на Уставот, за кои Европската унија и Советот на Европа предупредија дека можат да ја загрозат демократијата и владеењето
Свет

Земјите на Вишеградската група ќе формираат заедничка борбена група до 2016 година

А1он
Премиерите на Полска, Чешка, Словачка и Унгарија, земји здружени во Вишеградската група (В4) заедно со претставници на Франција и Германија се договориле за продлабочување на
Свет

Илјадници Унгарци се собрааа во Будимешта за поддршка на опозициското Клубрадио

А1он
Илјадници Унгарци се собраа во Будимпешта за да му дадат поддршка на опозициското Клубрадио, на кое Медиумскиот совет, кој е близок до конзервативната Влада на
Свет

Унгарија поништи делови од КЗ кои забрануваат користење нацистички и комунистички симболи

А1он
Уставниот суд на Унгарија поништи делови од Кривичниот законик кои забрануваат користење на нацистички и комунистички симболи, објави унгарскиот весник „Маџар Немзет“. Судиите тврдат дека
Свет

ВИДЕО: „Маршот на гладните“ пристигна пред парламентот во Будимпешта

А1он
Илјадници демонстранти пристигнаа денеска во Будимпешта, откако за две недели минаа речиси 300 километри, со цел да го привлечат вниманието на власта на проблемот со
Свет

Унгарија и се закани на Романија со дипломатски мерки заради забраната на етничките симболи на Унгарците

А1он
Унгарија ќе преземе дипломатски мерки во врска со забраната од страна на Романија да се постави знамето на секуите (етнички Унгарци, кои населуваат три округа