Унгарија нуди дозволи за престој по инвестирани 250 илјади евра

Од:

Унгарскиот парламент изгласа дополнување на законот според кој странски инвеститори може да добијат дозвола за престој во државата доколку вложат најмалку 250.000 евра.

Со тоа е создадена нова категодија „инвеститорски дозволи за престој“ кој инвестоторот може да ја добие доколку купи „петгодишни обврзници што ги емитува таа држава во вредност од 250.000 евра или повеќе“.

Во парламентот за  измена на Законот, прва од тој вид во Унгарија, гласаа 265 пратеници, против беа 65, а воздржани беа 19.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија