ukim

Македонија

Независен академски синдикат: Итно да сопре постапката за избор на ректор на УКИМ во вонредна состојба

А1он
Независниот академски синдикат преку соопштение бара од ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје, Никола Јанкуловски, сенаторите на УКИМ, како и проректорите и деканите како
Македонија

УКИМ го одбележа Денот на Кирил и Методиј без молебен, свечена академија и прмовирање почесни титули

А1он
Наместо традиционално, со богата програма, настани и учесници, УКИМ денеска поинаку го одбележа „24 Мај“ – Денот на светите Кирил и Методиј, патрониот ден и
Македонија

Универзитетско студентско собрание при УКИМ: Да се воведе еднократна социјална стипендија за сите финансиски загрозени студенти

А1он
Воведување на еднократна социјална стипендија во износ од 6.000 денари за сите студенти засегнати од финансиската криза, но и доделување на електронски уреди за оние
Македонија

Универзитетско студентско собрание при УКИМ: Да се формира консултативно тело за финансиска поддршка на студентите погодени од кризата

А1он
Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, бара да се формира консултативно тело за преземање економски мерки за финансиска поддршка на
Македонија

Студентите пред бунт: Не сакаат онлајн полагање во вакви услови, факултетите со сила форсираат испитна сесија

Габриела Димковиќ-Мишевска
И покрај бурните реакции и забелешки на студентите дека немало предавања по сите предмети, ниту достапни учебници во електронска форма, некои студенти немаат комјутер и
Македонија

Синдикатот на вработените на УКИМ против предлогот за намалување на платите

А1он
Против предлогот за намалување на платите денеска реагираше Синдикатот на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Оттаму посочуваат дека платите на вработените
Македонија

Од понеделник сите факултети да организираат онлајн-настава

А1он
Онлајн-настава за студентите од понеделник треба да организираат сите факултети од државните и од приватните универзитети во земјава поради условите што ги наметнува ризикот од
Македонија

ДКСК: Прекршени начела за законитост и интегритет со иницијативата за синдикати на УКИМ и УКЛО

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) укажува дека со иницијативата за формирање синдикати на универзитетите Св.Кирил и Метидиј (УКИМ) и Св. Климент Охридски (УКЛО)
Uncategorized

Синдикат на Клинички центар: Со сите сили ќе се спротивставиме на постапката за формирање нелегитимен синдикат

А1он
Извршниот одбор на Синдикатот на Клинички центар преку писмено соопштение го искажа својот став во врска со изјавата на МОН и другите актуелности поврзани со
Македонија

НАкС: Апсурдно е ректорот на УКИМ да се повикува на слободата на синдикалното здружување и отворено да застане зад префериран синдикат

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека му понудил на ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски да му бидат ставени на располагање резултатите