ssk

Економија

ССК: Кинескиот пазар стратешка цел за извозот на македонската храна и вино

А1он
Соработката на Сојузот на стопански комори на Македонија и Кинескиот национален истражувачки институт за храна и ферментирачки индустрии (China national Research Institute of Food and
Економија

ССК: Со данокот на солидарност опфатени иновативните, успешни компании, а не и банките кои остваруваат огромни профити

А1он
Данокот на солидарност ќе значи дополнително финансиско оптоварување за компаниите, а неговата ретроактивна примена може да биде и законски проблематична, предупреди денеска Сојузот на стопански
Економија

Ангелоски: Секое замрзнување на цените има консеквенци, ние преферираме слободен пазар

А1он
Секое замрзнување на цените има позитивни и негативни консеквенци. Ако Владата смета дека треба да воведе ваква мерка, најубаво е и да објасни каква и
Економија

Потпретседател на ССК проф. д-р Симов: ИКТ секторот, туризмот и агро бизнисот главни сектори за соработка со Бугарија

А1он
Денешниот бизнис форум е одлична можност за мапирање на бизнисите и инвестициски можности и давање поддршка во реализација на заеднички проекти и активности кои ќе
Економија

Сојузот на стопански комори 18 години репрезентативен глас на македонскиот бизнис

А1он
Сојузот на стопански комори на Македонија одбележа 18 години постоење и делување во насока на креирање на подобро деловно окружување за раст и развој на
Економија

ССК: Потребна е сериозна државна поддршка за справување со енергетското цунами

А1он
Енергетската криза сериозно го погодува стопанството, a ценовниот притисок што го предизвикуваат рекордните вредности на електричната струја на берзите преставува закана за опстојувањето на најголем
Економија

Дијалогот помеѓу синдикатите и Владата е постојано во тек

А1он
Денеска во Владата продолжи дијалогот помеѓу синдикатите и претставници на Владата за усогласување на платите во јавниот сектор со минималната плата. „Претставниците на синдикатите се
Економија

Сојузот на стопански комори потпиша Меморандум за соработка со Стопанската комора на Република Чешка

А1он
Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Стопанската комора на Република Чешка согласно кој двете деловни организации заеднички ќе делуваат во
Економија

Стопанска комора: Мерките кои се носат да не го нарушат оперативното работење на компаниите

А1он
Од Стопанската комора на Македонија бараат мерките кои се носат да не го нарушат оперативното работење на компаниите. „Имајќи ги во предвид усложнетите економски движења
Економија

Аркан Керим е нов претседател на Tуристичко-угостителска комора

А1он
Аркан Керим е нов претседател на Туристичко-угостителска комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, кој беше избран на седница на Собрание на Комората. Керим