ssk

Економија

Арсовска: Потребен е функционален систем и меритократија за излез од кризата

А1он
Сојузот на стопански комори (ССК) како глас на стопанството, продолжува да го застапува приватниот сектор и со предлози базирани на факти да придонесува да се
Економија

Нов дигитален македонски туристички водич

А1он
Во насока на зголемување на искористеноста на капацитетите во секторите туризам и угостителство, денес Сојуз на стопански комори на Македонија организираше презентација за дигитален маркетинг
Економија

ССК: Без соодветни мерки за поддршка, рентакар секторот пред целосен колапс

А1он
Рентакар компаниите иако претставуваат значаен сегмент на стопанството и придвижуваат неколку други дејности, во услови на криза оставени без соодветна финансиска помош се соочени со
Економија

Сојузот на стопански комори и Занаетчиска комора здружено ќе настапуваат за подобри услови

А1он
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска и претседателот на Занаетчиската комора, Агрон Фазлији потпишаа Договор за соработка чија цел е вложување
Економија

РКЕ и ССК разговараа за измени во Законот за градба во делот на греење на објектите

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) продолжува со консултативните средби за допрецизирање на Одобрението за градба во кое задолжително ќе се наведе енергенсот
Економија

Со нови протоколи се отвораат игротеките безбедни за децата

А1он
Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија го поздрави носењето на протоколите за
Економија

Средба Арсовска – Бесими: Со инклузивен процес до решенија за излез од кризата

А1он
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска денеска се сретна со министерот за финансии, Фатмир Бесими. На средбата во присуство и на
Економија

ССК предложи 25 мерки за економски спас, од Владата очекува имплементација

А1он
Конкретна поддршка која ќе пристигне директно кај претпријатијата, бара Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) од Владата. Ова барање на ССК е преточено во
Економија

Жените се значително помалку платени од мажите за иста работа, неопходно е родово еднаква плата

А1он
Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на мажите и жените, кои
Економија

Бектеши: Ќе се прераспределат буџетски средства за да му се помогне на бизнисот

А1он
Стопанството се соочува со нарушена ликвидност, а за неговата лоша кондиција доказ е и регистрираниот пад на БДП во вториот квартал. Без да им се