legalizacija na divogradba

Македонија

Мицкоски: Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сложно го донесоа законот за легализација на дивоградби

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека не е точно оти СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сложно го донеле законот за легализација на дивоградби. Тврди дека ова
Македонија

Пратениците сложно изгласаа да продолжи легализацијата на дивоградбите како во времето на Груевски

А1он
Пратениците во Собранието на Северна Република Македонија денеска, по скратена постапка и речиси едногласно, го изгласаа Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени
Македонија

ССК: Легализирањето на дивоградбите е амнестирање на кривично дело

А1он
Дивоградбите се кривично дело, а нивното легализирање значи амнестија, реагира денеска Градежната комора од Сојузот на стопански комори (ССК). Според Комората, бесправното нелегално градење не